Akupunktur, elektroakupunktur, lazer akupunktur, kulak akupunkturu

geleneksel çin tıbbının uygulamalarından olan akupunktur batı tıbbının uyguladığı tıp sisteminden çok farklı olan anatomi, fizyopatoloji sistemiyle, tedavisinde sorunlarla karşılaşılan kronik ağrı sendromlarında ve kronik hastalıklarda oldukça önemli katkılar sağlamaktadır. Tüm bedeni kaplayan organların fonksiyonel yapılarını temsil eden meridyenlerin üzerindeki noktaların kullanılması ile refleks bir tedavi sağlar. Myofasyal ağrıların tedavisinde çok başarılı bir tedavidir, özellikle tanının kesinleştirilmesi, ameliyat gerekliliklerinin belirlenmesinde çok faydalanılan bir yöntemdir. Örneğin dizin iç tarafındaki- medial diz- karaciğerin 8. Noktası metabolik bozukluğu olan özellikle yaşlı insanlarda sıklıkla ağrıya neden olur. Eğer meridyen bilgisinden faydalanılarak tanı kesinleştirilirse gonartroz- diz eklem kireçlenmesi- veya iç menisküs yaralanması tanılarıyla yapılan gereksiz ameliyatlardan kaçınılmış olur.

Nöral terapi gibi akupunktur da iğne batırma yöntemini kullanır, içeri solüsyon enjekte edilmez. Bazı noktalar her iki uygulamada ortaktır; Nöral terapi bozucu alan, tetik nokta, hormonal, ganglion uygulamaları ile akupunkturdan farklılık gösterir. Ancak birlikte kombine edilerek başarıyla kullanılabilir.

Çocuklarda ve iğne korkusu olanlarda lazer akupunktur başarılı sonuçlar vermektedir. Aynı aku noktaların uyarılmasında bu defa lazer cihazı kullanılmaktadır. Özellikle cilt sorunlarında, örneğin iyileşmeyen diyabetik ayak ülserleri gibi yaralarda bazı üstünlükleri bulunmaktadır.

Elektroakupunktur diğer bir uygulama şekli olup, aku noktalarına yerleştirilen iğnelerin kontrol edilebilir frekanslarda ve düşük intensitede uyarılmasını sağlar. Özellikle anestezide uzun süreli uyarım gerektiğinde kullanışlıdır. Kronik ağrılarda 15-30 dakika arasında uygulama olanakları ile akupunktura ek fayda sağlar.

Kulak akupunkturu, gövde akupunktur iğneleri ve tekniğinden biraz değişik olarak, uygulamada çok önemli bir yere sahiptir. İnsan bedeninin bire bir refleksolojisini içeren kulak üzerindeki iyi çalışılmış ve protokolları oluşturulmuş noktaların uyarılması ile ekstra faydalar elde edilir.