Halluks valgus- ayak başparmağının dışa dönmesi ve çıkıntı oluşması

Bu bozukluk daha çok hanımlarda görülür ve ucu dar topuklu ayakkabı giymekle doğrudan bağlantılıdır. Afrika yerlilerinde böyle bir deformite görülmemektedir. Başparmakta 2. Parmağa doğru yönelme ve hatta 2. Parmağın altına girerek zamanla artan bozukluğa neden olmaktadır. Böylece başparmağın tarak kemiği çıkıntı hale gelmekte, 2. Parmak boğumu da yükseldiği için iki taraflı ayakkabıya sığmama ve ağrı şikayetine neden olmaktadır. Bu deformitenin bir kısımı metatars denen tarak kemiklerinin arasındaki açının fazla olmasından, bir kısımı taban çöküklüğü nedeniyle basış bozukluğuna bağlı, bir kısmı kalça ve dizdeki valgus bozukluğu yani x- bacak deformitesine bağlı olmaktadır. Bu basış bozuklukları uygun ayakkabı ve tabanlık kullanımıyla, ayak kaslarının kuvvetlendirilmesi ve masajlarla , düzgün basış ve duruş çalışmaları ile kontrol altına alınabilir.

Deformitenin ilerlemesi nedeniyle oluşan ağrılarda ameliyat iyi çözümdür. Ama açılanmanın fazla olmadığı durumlardaki ağrıların karaciğer ve dalak-pankreas meridyenleri ile ilgisi vardır, bunlar ameliyatlarla fayda görmeyebilir. Metabolik bozukluklar (tip II diabet, hipertansiyon, kolestrol yüksekliği) böyle ağrılara neden olabilir; örneğin gut hastalığı gibi durumlarda şişlik ve kızarıklık ile birlikte şiddetli ağrı, gürültülü bir tabloya neden olur. Bu durumlarda anlattığım tedaviye karaciğeri destekleyici otlar ve tamamlayıcılar (milk thistle- devedikeni tohumu, hindiba, enginar ve suyu), antioksidanlar ( üzüm çekirdeği, yeşil çay, vitamin ve mineral karışımları), zencefil, tarçın ve zerdeçal gibi baharatlarla birlikte asitten arındırıcı perhiz de eklenmelidir. Bu tedavilerle deformite düzelmez ama ağrı yapması engellenebilir. Kozmetik amaçlı ameliyatlardan kaçınmak gerekir, çünkü bunlar komplikasyonu bol girişimlerdir.

Ayak başparmağında ağrıya ve beraberinde hareket kısıtlılığına neden olan bir diğer bozukluk halluks rigidus yani eklemin kireçlenmesidir. Yine meridyen tedavisi eklenmelidir; bu ağrıların her türünde ve aşamasında nöral terapi oldukça fayda eder. İleri durumlarda ameliyatlar gerekebilir.

Başparmak sorunlarında ameliyatlar çeşitli durumlar için pek çok seçenek şeklinde vardır. Apendisit ameliyatı gibi tek teknik yoktur. Duruma uygun endikasyonlar – ameliyat gerekliliği- seçilir. O yüzden ortopedik ameliyatların hemen tümünde olduğu gibi hasta doktor işbirliği, hastanın ihtiyacı doğrultusunda ameliyat planlaması beklentilere iyi cevap vereceğinden yüzgüldürücü olur. Yoksa etrafınızda gördüğünüz ameliyatından memnun olmayan insanlar türer, oysa, tekniklerin bunda bir suçu yoktur. Ameliyattan ne korkulmalı ne de istekli olunmalı. Bilinçli olmak için araştırma yapılmalı, doktorla işbirliğine girecek altyapı oluşturulmalıdır.