Tenisçi dirseği

Bu sayfada sık görülen ortopedik rahatsızlıkları tamamen kendi tecrübeme dayanarak, hiç uzatmadan basit yollu ve pratik önerilerle paylaşmak istiyorum. ilki tenisçi dirseği diye bilinen kronik, kolay iyileşmeyen dirsek ağrısı olsun.

dirseğin dış tarafında hissedilen bir ağrıdır. nadiren zorlamaya bağlı ekstensör kas grubunun- el bileğini ve parmakları yukarı kaldıran kaslar- kemikten orijin aldığı yerde küçük yırtıklara bağlı yangı oluşması sonucunda ağrı oluşur; bu nispeten kolay iyileşir, mesela kliniklerde uygulanan kortizon enjeksiyonundan fayda görür. ama ilaçlar kısa süreli işe yarasa da ağrı genellikle tekrar eder ve dirençlidir. bazan parmaklara ve omuza, boyuna doğru yansıdığı olur; aslında omuz, boyun ve sırttaki tetik noktalar ve akupunktur meridyeni boyunca ağrı başlayıp, kola yayılır. çoğu zaman ağrılı nokta tenisçi dirseği denen lateral eminentiadan biraz daha vücuda yakın bölgedeki kalın barsak 11 noktasıdır. önkol ve üst kolda meridyen boyunca ağrı hissedilebilir.bazan parmaklarda, özellikle 1. ve 2. parmakta, uyuşma olabilir. bu ağrılar bazan boyun fıtığı ile karışabilir. çoğu zaman gece şiddetlenirler.

tedavi ne yapılırsa yapılsın yanında mutlaka tamamlayıcı önlemler alınmalıdır. herşeyden önce mide ve barsak sistemi rahatlatılmalı, beslenme hafifletilmeli, ağrıyı arttıran zorlamalardan kaçınılmalı, hafif güçlendirme ve germe egzersizleri yapılmalı, masaj uygulanmalı. kendinizin üstesinden gelemediğiniz durumlarda iyi bir muayene ve diagnostik araçlarla incelenmeli, -nadir de olsa- olabilecek diğer tanılar ekarte edilmeli. eğer iç organ fonksiyon veya fizyoloji bozukluğuna bağlı bir refleks ağrı olduğu tespit edilirse nöral terapi ile sorunlu akupunktur noktaları ve meridyenine, tetik noktalara ve omurgadaki ilgili segmente enjeksiyonlar yapılır. diğer tamamlayıcı yöntemler de eklenerek ağrının gerçek nedeni ortadan kaldırılır.

nedeni tam anlaşılamayan, kesin bir travma veya zorlamaya bağlanamayan böyle ağrılar, her zaman vücuttaki bir regülasyon bozukluğunun işareti olarak kas ve iskelet sisteminde ortaya çıkarlar. omurga üzerinden reflekslerle iç organlar ve cilt,kas, eklem, vs biribirine bağlıdırlar. kas ağrısıdır falan diye geçiştirilmemeli, vücuttan gelen sinyal anlaşılmaya çalışılıp, işin kökenine inilmelidir. yoksa uyarının şiddeti giderek artar, bozukluk derinleşir, yani rahatsızlık organik bir bozukluğa, geri dönüşsüz sonuçlara varabilir.

neyse üzülmeyin :) fiziksel bedende olan herşey değişime açıktır. iyi olmaktan asla vazgeçmeyin.