Fitoterapi ve ortomolekuler tamamlayıcılar

Rahatsızlıklar vücüdun ilgili yerine yeterince kan gitmemesi ve biriken toksinlerin (yani çöplerin) toplanamaması sorunlarından kaynaklanır. Bu fonksiyonları yerine getiren immun sistem, damarlar, sinirlerin, kasların ve bunları yöneten organların kullandığı vitamin, mineral, eser element ve organik maddelerin vücuda dışarıdan verilmesi çoğu zaman tedavilere çok destek sağlamaktadır. Kas spazmlarında magnezyum kullanmak, sinirsel ağrılarda B vitaminleri, kıkırdak yapımında ve yaralarda, enfeksiyonlarda C vitamini, osteoporozda kalsiyum, D vitamini, çinko takviyesinin faydaları bilinmektedir.

Bunların yanında bitkilerin mutfağımıza dahil edilmesiyle sağlıklı beslenme alışkanlığı, yediklerimizin ilaç, ilaçlarımızın yiyecek olması prensibiyle rahatsızlıkların ilaçlar yerine bitkisel takviyelerle tedavi edilmesi daha organik bir tedavi sunar. Örneğin antioksidan olarak üzüm çekirdeği, karaciğerin fonksiyonlarını destekleyici devedikeni tohumu, omega 3 kaynağı olarak keten tohumu yağı kullanılması gibi. Homeopatik takviyeler olan schüssler tuzları, himalaya tuzları da uygun vakalarda kullanılmaktadır.

Düzgün ve kişiye özel beslenme tedavilerde çok yardımcıdır. Sindirimin rahatlatılması pek çok yönden fayda sağlar, mutlaka tedavilerde kombine edilmelidir.