Nöral terapi

Lidokain veya prokain gibi lokal anestezik maddelerin %1 gibi seyreltik solüsyonlarıyla yapılan enjeksiyonlarla çeşitli hastalıkların ve özellikle ağrının giderilmesinde kullanılan tedavi yöntemidir. Bedenin vegetatif sinir sistemini (sempatik ve parasempatik sistem olarak sınıflanan otomatik işlevleri kontrol eden sinir sistemi) etkileyerek ilgili bölgenin kanlanmasını arttırırken toksinlerin temizlenmesini hızlandırarak etkili olur.

Bedenin kan şekeri, kan basıncı, kalp atımı, solunum gibi sıkı denetim altındaki yaşam mekanizmalarının dengede devam ettirilmesi pek çok faktöre bağlı olan bir homeostazis durumunu temsil eder. Homeostazis bozulduğunda bedenin kendi kendini iyileştirme mekanizmaları devreye girer. Nöral terapi, bozulmuş dengenin düzeltilmesinde, bu mekanizmaları etkinleştirerek regülasyonun sağlanmasını ve normale dönüşü sağlar.

Nöral terapi yalnızca ağrı kesici gibi semptom gidermek için değil, ağrının temsil ettiği bozucu alanın dolayısıyla olayın kökünün giderilmesinde kullanılır. Pek çok hastalıkta benzer temel mekanizmaları destekleyerek etkili olur; örneğin kanser tedavisi değildir ama kanser tedavisinin desteklenmesi ve kişiyi kanser olmaya götüren nedenlerin giderilmesinde etkin olarak kullanılır.

Almanya başta olmak üzere Avrupa ve Dünyada 100 yıldır kullanımda olan nöral terapi, değeri giderek anlaşılan, hastalıktan çok kişiyi tedavi etmeye çalışan yeni çağ felsefesine uygun bütüncül bir metoddur. Ülkemizde sevgili prof.dr.hüseyin nazlıkul’un verdiği kurslarla giderek daha yaygın uygulanmaya başlamıştır.