Omuz Sertliği

Omuzda bazen uzun süren ağrı ve ağrıdan da fazla rahatsızlık veren bir hareket kısıtlılığı olur. böyle ağrıların nedenleri çoğu zaman omuzun içinden kaynaklanmaz. en azından, omuzdan kaynaklanmadığı, yapılan tedavilerden, örneğin fizik tedaviden, omuz içine yapılan enjeksiyondan fayda görmeyişiyle anlaşılır. yapılan tetkikler, özellikle mrg filmi çoğu zaman rotator cuff (omuz hareketlerini başlatan kas grubu) yırtığı, bursit, kireçlenme, bağ yaralanması, biceps tendiniti gibi yapısal bozuklukları gösterir. bunların bazıları gerçekten problemin kökenidir ve standart tedavilerden fayda görürler; sözünü ettiğimiz ağrılar moral bozucu şekilde tedaviyle biraz azalır, gene artar, hasta tam "oh be en sonunda geçti" derken tekrarlar, hareket kısıtlılığı günlük hayatı tek başına becermek adına ciddi sorun yaratır, bir de "sakat kaldım" korkusu yerleşir, umutsuzluk yaygındır.

Bu ağrılar örneğin ağız ve çene problemleri, sinüzit, kronik tonsillit, mide ve barsak bozuklukları, kalp ve akciğer rahatsızlıkları, ruhsal gerilimler, geçirilmiş ameliyatlardan kaynaklanan skarlar gibi beklenmedik bozucu alanlardan kaynaklanabilir; kaynak, tedavi edilince omuz da rahatlar, ağrısı geçer. kaynağı belirlemek tamamlayıcı tıp teknikleri ile bakılınca, hangi meridyen noktasının ağrılı olduğu belirlenerek, tetik noktalar tespit edilerek, biorezonans ve kinezyolojik bakıların sonuçları biraraya getirilerek başarılabilir.

Tedavide standart ortopedik tedaviye ilaveten omuzun ağrılı noktaları, ilgili omurga segmentleri, omuzun kolda bacaktaki etkili noktaları, boyundaki sinir ganglionu denen sempatik siniir ağının, bozuk organın meridyeninin iğnelenmesi şeklinde nöral terapi uygulamaları ağrıyı gidermede fayda gösterir. buna eklenen manuel terapi uygulamaları hareket açıklığını arttırmada hızlandırıcıdır. elbette beraberinde uygun perhiz, dolaşımı arttırıcı masaj ve sıcak-soğuk uygulamaları, egzersizler eklenmesi gerekiyor.

Dişetindeki küçük bir yaraya yapılan 1 damlalık enjeksiyonla aniden omuzun hareketinin açıldığını ve hastanın mucize gibi rahatladığını görmek tamamlayıcı tekniklerde artık sıradışı değil. hastaların ve hekimlerin bu bağlantıları daha çok akıllarına getirmeleriyle sıklığı da artacaktır.