Meralgia paresthetica- uylukta duyu bozukluğu

Uyluğun (kalça ile diz arasındaki üst bacak) dış tarafında dize kadar olan bölgede dokunmakla hissizlik, yanma, acı, kaşınma ve buna benzer duyu bozukluğu görülmesi durumudur. Dizin hemen üst seviyesinde sonlanan, kalçaya kadar çıkabilen, çeken tarafından çok rahat sınırı çizilebilen bir rahatsızlıktır. Klasik bilgi, neden olarak, lomber omurların 2.sinin duysal dalının kasık civarında sıkışmasını gösterir. Tam bu anatomik sahaya safra kesesinin 27 ve 28. noktaları da denk gelir. Buradan geçen akupunktur meridyeni kalça arkasına (siyatik noktasına), oradan parestezinin olduğu uyluk dışına yönlenir. Burada SK31-32-33. noktalar vardır ve meraljide bu noktaların uyarılması ağrıyı ve uyuşmayı arttırır.

Fiziksel olarak kilo alma, kemerin sıkıştırması, oturuş şekline bağlı karnın ikiye katlanarak sinire bası uygulaması nedenler olarak sayılsa da karaciğerin ve vücuttaki detoksifiye edilememiş latent asidozun etkilerinin de tedavide göz önüne alınması gerekir. Böylece hasta perhiz yaparken sadece kilo vermek değil, vücudundaki asit yükünü azaltmak için de çabaladığını anlamalı.

Bedendeki asidin en büyük etkeni olan olumsuz duygular üzerine de içsel çalışmalar yapılmalı, diyaframın gevşetilmesi için masajların ve nefes çalışmalarının eklenmesi tedaviyi bütünleyeceğinden ağırlık verilmelidir. Karaciğer, tamamlayıcılar ve bitkisel tedaviyle desteklenmelidir. Kalın barsak sağlığı gözden geçirilmeli, gerekiyorsa tedaviye dahil edilmelidir.

Bunlar rahatsızlığın kökenine yönelik tedavilerdir; mevcut yakınmalar için nöral terapi ve akupunkturdan faydalanmak oldukça etkindir. B1-6-12 vitaminleri verilebilir. i

Ortopedide fazla ciddiye almadığımız ve göz ardı ettiğimiz meralji, daha derin anlamlar taşıyor olabilir. Kökenini açıklayamadığımız hiçbir rahatsızlığın üstünü geçici tedaviler ile örtüp baskılamamak gerektiğini hatırlatır bize.