Yoga

Yoga kökeni asya ülkeleri özellikle de hindistan a dayanan, kurucusu Patanjali tarafından gösterilen 8 basamaklı aydınlanma yoludur. kişiye kendisi ,çevresi ve nihayetinde evren ile uyumlu olmayı öğreten yöntemde,nihai hedef BİRLİK (yani kişinin tam olduğunu hissetmesi) ve nihai özgürlüktür,meditasyon yoga nın 7.basamağıdır.

  • 1.YAMA-Evrensel ahlaki(sosyal)disiplinlerzihinsel ve fiziksel şiddetsizlik,doğruluk,çalmamak(her konuda),yaşam enerjisi toplamak,mütevazilik.
  • 2.NİYAMA-kişisel disiplinhem fiziksel hem zihinsel temizlik ve saflık,kanaatkar olma,kişisel disiplin,teslimiyet.
  • 3.ASANA-yoga duruşlarıkasların güçlenip toksinlerin atılmasına yardımcı olan, zihin beden gevşetilerek uygulanan başlangıç seviyesinde çok da kolay olmayan duruşlardır.
  • 4.PRANAYAMA-nefes kontrolü ve teknikleri nefesten öte Yaşam enerjisi ve canlılıktır.bedendeki enerji akışı nefesi kullanarak düzenlenir.içsel enerjimiz ile dış dünya arasında bağlantıyı kurar.
  • 5.PRATYAHARA-duyguların izlenmesi duyguları geri çekerek pasif konumda içe dönmenin en kolay yoludur meditasyona hazırlık sağlar.
  • 6.DHARANA-odaklanma,konsantrasyon.
  • 7.DHAYANA-meditasyon.
  • durmak ve derinlere bakarak öze varmaktır.
  • 8.SAMADHİ-kendini tanıma ,aydınlanma birlik ,algılanan ile algılayanın, nesne ile öznenin kavrayan ile kavrananın birleşmesidir.

Yoganın faydaları

Yoga hareketleri kaslarımız,kemiklerimiz,eklem ve tendonlarımız üzerinde etkili olduğu gibi,zihinsel ve ruhsal açıdan da beslenmemizi sağlar.iç organlarımız kas ve sinir sistemimiz üzerinde uyarıcı ve canlandırıcı etkisi ile daha sağlıklı hale geliriz.

Hareketli asanalar bedene esneklik kazandırır,dayanıklılığını arttırır.akciğer kullanma kapasitesini arttırır.sindirim sistemini hareketlendirir.salgı bezlerinin işlevselliğini arttırır.(surya namaskar serileri).Sabit asanalar da derin nefeslerle asanaya yavaşça girip ,stabil meditatif şekilde derin nefeslerle kalınır ve yavaşça çıkılır.iç organlara ve salgı bezlerine masaj etkisi yapar.zihnimizi sakinleştirir.

Asana ve nefes teknikleri ,kan dolaşımını arttırıp daha çok oksijen almamızı sağlar, dokularda iç organlarda ve kaslardaki yaşam enerji akışını arttırır.Çeşitli yoga teknikleri ile zihni bedeni ve ruhu arıttıktan sonra bedenimizde dolaşan prana akışı hızlanır, buda bizim çalışma, düşünme ,sindirim, tat alma, hissetme ve hayatı deneyimle kapasitemizi arttırır. bütünsel pozitif etki eder.Meditasyon ise zihni arıtıp ,sakinleştirip işlevsellik kazandırır .farkındalığı ve duyarlılığımızı arttırır.

Yoga hastalıkları önleyici ve tedavi edici boyutta yardımcı olur.stres depresyon anksiyete gibi ruhsal bozuklukların tedavisinde çok etkilidir.fiziksel olarak diabet,astım,kalp hastalıkları,migren, artrit kanser, tansiyon gibi birçok hastalığın tedavisinde yardımcıdır.